photo

Në fokus

Opinioni i Agjencisė nė lidhje me aplikimin pėr licencė nė BQK nga personi i autorizuar

ACA 18.09.2014Prishtinė, 18 shtator 2014 - Agjencia kundėr Korrupsionit pėrmes njė opinioni Kėshillėdhėnės ka vlerėsuar se: - aplikimi i kompanisė nga personi i autorizuar pėr licencė nė Bankėn Qendrore te Republikės se Kosovės, pėr tu licencuar si kompani e sigurimeve, ku zyrtari i lartė z. Akan Ismaili, ka pjesė te aksioneve nuk paraqet konflikt te interesit nė ushtrim te funksionit publik dhe nuk ėshtė e ndaluar. Ky vlerėsim ėshtė pėrgjigjeje nė rastin me nr. protokolli (DPK-03-3162/14) ndaj kėrkesės sė Bankės Qendrore tė Kosovės (BQK) , pėr sqarimin e situatės qe ndėrlidhet me pronėsinė e zyrtarit te lart z. Akan Ismaili (Ambasador i Kosovės ne SHBA),ne njė kompani e cila ėshtė aksionare nė njė kompani tjetėr e cila ka aplikuar nė BQK-ė, pėr tu licencuar si kompani e sigurimeve, dhe a pėrben konflikt te interesit sipas dispozitave ligjore qė janė nė fuqi. më shumë

Rreth nesh

Rreth AKK-se

• Agjencia kundër Korrupsionit është institucion i pavarur dhe i specializuar për zbatimin e politikave shtetërore për luftimin dhe parandalimin e korrupsionit.

• AKK ushtron përgjegjësitë e përcaktuara...

Lexo më shumë

Së shpejti

662

Çmimi për Gazetari Kundër Korrupsionit 2013

Lexo më shumë
photo

Sė shpejti

189

Çmimi për Gazetari Kundër Korrupsionit 2011

Lexo më shumë
OSCE UNDP photo